Za pomníky 2.světové války na Jižní Moravě 20.09.2017

Na pozvání Společnosti Ludvíka Svobody Brno jsme se připojili k exkurzi za pomníky 2.svě.války na Jižní Moravě.
Brněnská pobočka Společnosti Ludvíka Svobody uspořádala pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje JUDr. Bohumila Šimka exkurzi. Počasí nám sice nepřálo, ale během dne se umoudřilo a vyšli jsme i bez deštníku.
Jižní Morava a Brněnsko se dočkaly osvobození díky Bratislavsko-brněnské operaci Rudé armády. Od Bratislavy na Brno útočila vojska 2. ukrajinského frontu maršála Rodiona Jakovleviče Malinovského společně s rumunskou armádou. Velká tanková bitva proběhla především u Ořechova, kde boje trvaly celý týden. 26. dubna bylo Brno osvobozeno – kromě několika předměstí, kde se tvrdě bojovalo ještě několik dnů. Útok na Brno zahájil maršál Malinovský z pozorovatelny u Křepic. Na tomto místě vyrůstal od 70. let minulého století mohutný památník s nadzemní ocelovou konstrukcí a rozhlednou, jehož dostavba byla po r. 1989 zastavena. Dodnes zdevastovaný areál se nepodařilo uvést do provozuschopného stavu. Poblíž bunkru stojí tři tabule s fotografiemi a textem, avšak jedna z největších válečných operací II. světové války na našem území nemá dosud důstojné připomenutí.
Mokrou trávou jsme klouzali k autobusu a pokračovali v poznávací činnosti v Kurdějově, kde nás mladý průvodce seznámil s historií místního opevněného kostela sv. Jana Křtitele a dovolil nám nahlédnout i kousek do podzemí.
Po tomto historickém intermezzu pokračujeme do Morkůvek, kde nás pan Knoll seznamuje s významným rodákem, generálporučíkem Františkem Peřinou, stíhacím pilotem ve Francii a Velké Británii, prvním československým esem II. světové války. Muzeum důstojně připomíná památku hrdiny. U vchodu na hřbitov stojí zvonice, přes kterou se dostáváme k rodinnému hrobu a s úctou pokládáme květy.
Náš člen, spisovatel a publicista JUDr. Jan Kux, nás uvedl do problematiky Internačního tábora Svatobořice, jenž byl založen 17. září 1942, kdy různé indicie ukazují jako na formu msty okupantů na smrt R. Heydricha. Postupně do tábora do jeho rozpuštění prošlo na tři tisíce vězňů. Mnozí z nich ukončili svou životní pouť v Osvětimi, či v jiném koncentračním táboře. Kounicovy koleje v Brně, tábor Pod kaštany v Brně, Terezín – to jsou jen některá místa svatobořických vězňů. Prošli jsme areálem tábora a nakoukli do vznikajícího památníku a muzea, což má být 7. října 2017 slavnostně otevřeno. Květiny jsme položili u starého pomníčku, abychom nenarušili přípravy na slavný den.
14. září jsme kyticí chryzantém uctili pietní vzpomínku 80. výročí úmrtí T. G. Masaryka v Brně, abychom se při exkurzi seznámili s expozicí v Hodoníně, jeho rodišti: „TGM a rodný kraj“. Upoutala nás kultivovaným projevem průvodkyně muzea, udivila přehlednost nashromážděných dokumentů a reálií. Navíc jsme viděli film, fotografie o životě prezidenta a jeho rodiny, jeho činnost vědeckou i poslaneckou.
Závěrem jsme navštívili Kobylí s jeho regionálním muzeem, dokladujícím rozvoj obce, vinařství, folkloru. Ženy obdivovaly výšivky, muži artefakty, které neodmyslitelně patří k venkovskému životu.
Kraj pod Pálavou, to jsou kopečky, pahorky a vršky, jejichž svahy lemují vinohrady a proměnily je ve viniční hory. Pálava vládne tomuto kraji, který je laskavý ke všem, kdo v něm žijí a přicházejí jej navštívit a obdivovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *