Připomenutí 100. výročí narození plk. Arnošta Steinera

POZVANKA_100._vyroci__narozeni_plk[1]

V Třinci vzpomenuli svého rodáka

V pondělí 12 .ledna 2015 se ve zcela zaplněné velké zasedání místnosti Městského úřadu Třince sešli představitelé města, Československé obce legionářské, jednoty Frýdek-Místek, Židovské obce v Ostravě a další hosté, aby si připomněli 100. výročí narození legendárního příslušníka čsl. jednotky v SSSR, podplukovníka Arnošta Steinera. Přítomen byl i jeho syn Petr, který přijel z Brna.

Předseda ČsOL jednoty Frýdek-Místek Dr.Petr Majer, plk.v.v. podrobně seznámil přítomné s životem tohoto legendárního vojáka – nositele sedmi Čs.válečných křížů 1939, vojenského řádu Bílého lva „ Za vítězství“ II .stupně a dalších vyznamenání.

Arnošt Steiner byl společně se svým otcem zařazen do prvního transportu evropských Židů do Niska a odtud přes pracovní tábory – gulagy – do Buzuluku, kde se formovala čs.vojenská jednotka . Zúčastnil se všech významných bitev naší jednotky, od bitvy u Sokolova, i Kyjev, a zejména Karpatsko-dukelské operace, bitvy na kótě 534 a Hyrovou horu. Vojáci jeho praporu překročili jako první naši státní hranici.

Arnošt Steiner se stal vzorem nejen pro své spolubojovníky, ale také legendou. Jeho bývalý velitel, armádní generál Ludvík Svoboda o něm prohlásil: „Steiner prošel všemi bojišti, kde jsme se utkali s nepřítelem .Nikdy se nevyhnul žádnému střetu a přece nikdy nebyl raněn. Sám se často divil, že ještě žije“.

Poté se všichni přítomní odebrali k jeho rodnému domu v Třinci, kde byla 6.10.2005 odhalena Arnoštu Steinerovi pamětní deska. Jeho památku zde uctili také položením květin a Dr. Majer, plk.v.v. vzpomenul několika slovy život významného rodáka Třince .

Po válce žil se svoji rodinou a otcem v Brně , Kladivova ul.5/01 . Až půjdete kolem tohoto domu, na kterém je od roku 2008 umístěna pamětní deska Arnoštu Steinerovi, zastavte na chvíli své kroky a v duchu vzpomeňte na tohoto neobyčejného člověka – bojovníka za naši svobodu .

Libuše Salamonovičová

Pamětní list

.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *