Ostrava si připomněla 100.výročí vzniku Republiky

V sobotu 27. října se Prokešovo náměstí zaplnilo vojenskou historickou technikou, vojáky a četníky v dobových uniformách a také na koních.

Byly předvedeny historické automobily, hasičská technika. Prezentovaly se společenské spolky, sportovní kluby a pochodové kapely. Opět v dobových uniformách.

Prokešovo náměstí těsně sousedí s Novou radnicí. Ta byla postavena v roce 1930. O její stavbu se zasloužil první starosta Ostravy Jan Prokeš (28. 5. 1873 – 11. 12. 1935). Starostou města byl v letech 1918 – 1935.

Z Prokešova náměstí se průvod vydal po Sokolské ulici a svou slavnostní pouť ukončil na Masarykově náměstí. Tam se uskutečnilo slavnostní zahájení oslav 100 let republiky.

Přítomným návštěvníkům, kteří zcela zaplnili náměstí, herci Národního divadla moravskoslezského a Staré arény nabídli scénické představení historické události, která Ostravanům oznámila vznik Československa 28. října 1918. Z bývalé kavárny Habsburk byly násilně sundány nápisy a přepsány na kavárna Praha.

V 17 hodin zažili účastníci oslav další historickou událost, k níž došlo v roce 1924, kdy prezident T. G. Masaryk navštívil Ostravu.

Přijel tehdy za doprovodu vojáků a policistů na koni, na pódiu ho přivítal projevem starosta Ostravy Jan Prokeš. Přesně zaznamenaný projev byl poskytnut Archivem města Ostravy. V závěru slavnostního zahájení přivítal občany současný primátor města Ostravy Tomáš Macura.

Pro účastníky oslav hrála kapela BIG BAND!!! Ostrava, písně Jaroslava Ježka zazpívala Lada Bělášková, Małgorzata Sikora a Tomáš Savka. Po celou dobu se ve stáncích prezentovaly návštěvníkům sportovní, kulturní a historické spolky.

Slezskoostravský hrad přivítal návštěvníky v sobotu od 14 hodin. Na hradě i v podhradí se prezentovaly tematické expozice jako například prvorepubliková pošta, škola, banka, kavárna, automobilka Laurin a Klement a další.

V 18.15 byl slavnostně vysazen Strom republiky.

Text: Josef Zajíc

Foto: V. Francírková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *