Pietní akt ke 100.výročí vzniku Československa

Dne 28. října 2018 v Ostravě na Masarykově náměstí u busty T.G. Masaryka se uskutečnil pietní akt u příležitosti 100. výročí dne vzniku samostatného československého státu.

Svátek vzniku republiky si připomněli významní představitelé státní správy a samosprávy, zástupci diplomatických sborů, příslušníků armády a veřejnosti.

Vrcholem vzpomínkové akce bylo předání prsti hlíny z bojiště od Zborova Obci sokolské Ostrava. Předání provedl ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava plukovník Jaroslav Hrabec, který ve svém vystoupení mimo jiné řekl: ,,V tento nejvýznamnější svátek naší země nesmíme zapomenout, že její vznik a existence následujících 100 let nebylo dějinnou samozřejmostí. Mnozí, kteří snili sen o samostatnosti, padli na bojištích 1. světové války ještě před vznikem republiky. Stejně tak jejich následovníci nasadili a mnozí ztratili své životy pro tuto ideu ve 2. světové válce. Právě přímí účastníci tohoto dějinného zápasu si byli nejlépe vědomi hodnot, jako jsou svébytnost, svoboda a demokracie. Proto dnes symbolickým aktem naplňujeme odkaz veterána bojů 2. světové války generála Mikuláše Končického, který zeminu, kde umírali naši předchůdci, léta uchovával a před svojí smrtí ji předal armádě s žádostí o rozdělení i pro Obec sokolskou. Nemůže být vhodnější příležitostí naplnit přání generála Končického, než je dnešní den.“

Text: Martin Ogořalek

Foto: V. Francírková

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *