Putování po Ukrajině 10.04.-15.04.2014

PUTOVÁNÍ PO UKRAJINĚ
Ve dnech 10 -15. dubna letošního roku jsme se zúčastnili pouti po krásách Ukrajiny.
První zastavení jsme měli ve městě Vinnica , kde se nachází soukromé muzeum pod Hlavním Hitlerovým stanem pro východní frontu Wehrwolf dneska jsou k vidění zbytky , ale popisy vydávají svědectví z této doby . Po prohlídce nás čekala ukrajinská snídaně skvěle jsme si pochutnali na pohankové kaši s masem, zeleninou kdo chtěl byl k dispozici bílý chleba . Zapili jsme to doušky čaje ,ale i prevenci bylo nutno dodržet.
Další cíl naší cesty byla raketová základna Pjervomajsk ,kde je dneska muzeum dříve nebylo možno se tam podívat přísně střežený objekt . Výklad působil velice sugestivně opravdu bylo toho hodně k vidění třešničkou na konec bylo podívat se na operační středisko ,kde se odpalovaly samotné rakety příkazy přicházely se samotné Moskvy. To vše se odehrávalo 45 m pod povrchem země.
Během cesty bylo možno sledovat běžný život ukrajinského lidu . Naše výprava navštívila českou vesnici Bohemka ,kde žijí potomci českých rodin. V samotné obci je škola , školka a děti se učí jazyku svých předků . Připravili pro naší výpravu program a my jim pro děti dovezli dárky, knihy , ale i jiné věči připomínající Českou republiku. Dojemné setkání.
Ubytování bylo v samotné Oděse . Překrásné město plné památek . Velice pěkně zapůsobilo na nás nádraží , kde se bylo na co podívat srdeční záležitost.
V sobotu bylo na programu prohlídka Muzea partyzánské slávy Njerubajsk , kde se nacházejí katakomby , které sehrály důležitou roli v obraně města Oděsy . Výklad a prohlídku nám udělala průvodkyně muzea velice ochotně odpovídala na dotazy ,které jsme měli . Dalším místem bylo Muzeum hrdinné obrany Oděsy i zde jsme byli přijati vlídně . Expozici si každý prošel sám opět bylo se na co podívat.
Muzeum připravilo u příležitosti oslav osvobození města Oděsy kulturní program . Součástí byl i závod na 100 km na kole , kde vítězové byli oceněni sladkým dortem. Každý účastník položil kytici květin k památníků ,které se zde nacházejí.
V podvečer jsme měli možnost prohlídky Oděsy naše výprava se vydala na prosnulé Potěmkinovy schody ,které se objevily ve filmu Křižník Potěmkin. Do místa ubytování jsme dorazili již po setmění . Večer jsme přátelsky poseděli a sdělovali si své zážitky. Při cestě domů jsme navštívili středověkou námořní pevnost Bělgorod Dněstrovskyj , která plnila funkci obrany pobřeží Černého moře . Posledním zastavením naší cesty byla malebná vinařská obec Shabo ,kde zraje víno a v místním vinařském závodě se zpracovává. Prohlédli jsme si moderní výrobu a ochutnali místní víno , ale i jiné produkty výroby světové kvality. Domů jsme se vrátili přes Moldávii, Rumunsko, Madarsko, Slovensko. Celou cestu jsme prožili v klidné a pohodové atmosféře byla to pěkná akce.

Pomník v katakombáchKatakomby -obrana OděsyPřed muzeem v OděseKinosálTank Muzeum rak.základnyMuzeum rak.základnyAnička v akciNaše děvčata

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *