Od vzniku samostatného československého státu uplynulo devětdesetiletí

V těchto dnech si připomínáme 99. deváté výročí vzniku Československé republiky. Československý stát se zrodil jako odraz a naplnění touhy i vůle českého národa a uvědomělých Slováků po samostatnosti, což našlo výraz v mohutných masových demonstracích na konci října 1918. Vznik Československa umožnilo mocenské vakuum, které nastalo na sklonku první světové války ve střední Evropě porážkou a rozvratem nejen Rakousko-Uherska, ale i Německa a revolucí otřásané ruské říše.
Zrod a úspěšné první kroky nadmíru usnadnilo, že tento stát byl zásluhou představitelů zahraničního odboje Tomáše Garriguea Masaryka, Milana Rastislava Štefánika a Edvarda Beneše uznán vítěznými velmocemi už před svým vznikem, což je jev v moderních dějinách nevídaný. Klíčem k tomuto aktu byl především zápas zahraničního československého vojska – legií za první světové války.
Památný 28. říjen 1918, kdy lidé vyšli spontánně do ulic pod dojmem ne zcela přesné zprávy o tom, že Rakousko-Uhersko kapitulovalo, zůstává datem vzniku československého samostatného státu.
28.října 2017 vystoupil s projevem primátor statutárního města Ostrava Ing. Tomáš Macura MBA. Po projevu byly položeny kytice a věnce k pomníku hrdinu od Zborova. Za OV ČSBS gen. M. Končického Ostrava položila květy tajemnice ses. Jaromíra Michálková s doprovodem. Oslavy proběhly také v dalších městských částech. Oblastní výbor ČSBS Ostrava se zúčastnil pietního aktu v Ostravě Michalkovicích na pozvání starosty tohoto obvodu.
Slavnostní shromáždění bylo důstojnou připomínkou vzniku samostatného státu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *