Novoroční výstup na haldu EMA

Co na Nový rok, to po celý rok.

Výstup na haldu EMA jako přivítání nového roku 2022.

Halda EMA leží ve Slezské Ostravě na pravém břehu řeky Ostravice. Podle dostupných informací byla založena v roce 1920. Hlušina se sypala na haldu z okolních dolů. Dosáhla několika miliónů tun na rozloze 82 hektarů.

Halda stále pracuje. Uvnitř dál hoří a podle odborníků teplota na některých místech dosahuje až 1500 stupňů celsia. Z některých míst haldy stále uniká oxid siřičitý a další výpary z hoření.

Vyskytuje se zde také stepní fauna. Na severní straně je hustý les, jižní strana (která stále prohořívá) je zatím holá a panuje na ní subtropické klima, kde se ani v zimních měsících nevyskytuje sníh, ale roste zde celoročně tráva.

Cesty na haldu EMA vedou z několika směrů. Nejkratší je výstup od ZOO Ostrava.  Jde se nejprve podle zelených značek a pak po značce žluté.

V sobotu 1. ledna 2022 bylo vcelku pěkné počasí. Vlivem oteplení byly pěšiny a cestičky velmi blátivé, kluzké a dobrodružné. Na vrcholu haldy EMA bylo trochu větrno. Výhledy však byly velmi vydařené.

Na vrchol haldy Ema vystoupalo 7 našich členů, kteří si popřáli všechno nejlepší v roce 2022. Připomněli jsme si také narození našeho dlouholetého předsedy br. Mikuláše Končického, který by v letošním roce oslavil 97. narozeniny.

Děkujeme všem, kteří svou účastí tuto akci podpořili.

A takto projevila svou radost z výšlapu jedna z našich účastnic:


Náš ostravský “ Everest „, to je halda Ema.
Vede na ní mnoho cest, všechny projít třeba!
Na Nový rok návštěvnost tady kulminuje
a kdo nezná lenivost, právě oslavuje.
Tak ať máme, přátelé, rok šťastný a zdravý,
co povznese na duchu, jednoduše baví!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *