Zemřel čestný občan Ostravy, skromný a vzácný člověk Luděk Eliáš

Luděk_Eliáš_2017_zápis

Ve věku téměř 95 let zemřel 10. července 2018 čestný občan města Ostravy, herec, režisér, divadelní ředitel, publicista Luděk Eliáš.

Narodil se 29. 7. 1923 ve Slaném, kde také započal školní docházku. V důsledku okupace nacistickým Německem však, vzhledem ke svému židovskému původu, nemohl dokončit studia na reálném gymnáziu a začal pracovat jako pomocný dělník na stavbách a v kladenských dolech.

V únoru 1942 byl spolu s rodiči internován v Terezínském ghettu a tam se poprvé setkal s ochotnickým herectvím, jako projevem vzdoru obyvatel ghetta vůči nacistické okupaci a nelidským podmínkám v ghettu. Toto setkání jej svým způsobem okouzlilo a silně ovlivnilo jeho další poválečný osud.

Počátkem roku 1944 byl zařazen do transportu na „východ“- do vyhlazovacího tábora Auschwitz-Birkenau – stal se tak číslem „A 2026“. Zde na rampě také naposledy spatřil své rodiče.

Z tábora smrti byl v létě 1944 poslán po tzv. selekci na těžké práce do koncentračního tábora u Schwarzheide. V dubnu 1945 byl před blížící se frontou hnán s ostatními vězni na třítýdenní „pochod smrti“ zpět do Terezína.

Po válce se během vojenské základní služby stal členem Armádního uměleckého souboru Víta Nejedlého a po návratu z vojny působil dále v umělecké sféře – nejprve získal angažmá v divadlech ve Slaném, v Písku a v Českých Budějovicích a od roku 1956 pak deset let působil v Divadle Petra Bezruče v Ostravě, z toho pět let ve funkci ředitele. Na jevišti vytvořil celou řadu charakterních rolí, několik her také režíroval, zahrál si rovněž ve filmu a začal také účinkovat v rozhlase.

V roce 1966 nastoupil do nově vzniklé Československé televize Ostrava, kde pracoval jako moderátor, dramaturg a vedoucí umělecké redakce. Po okupaci v srpnu 1968 vysílal několik dní z necenzurovaného improvizovaného studia v prostorách vysílače v Hošťálkovicích. V době normalizace byl z televize propuštěn, proto se vrátil zpět k herecké práci. V té době začal také psát divadelní komedie a pohádky pro děti.

Po roce 1989 začal opět aktivně vystupovat ve sdělovacích prostředcích, zejména v Českém rozhlase a České televizi Ostrava, a seznamovat širokou veřejnost, hlavně mládež, se svým životním osudem, zvláště z doby nacistické okupace. Přednášky, besedy a rozhovory na téma „válka, fašismus, nacismus, rasismus, holocaust, neonacismus“, které několikrát do roka pořádal nejen pro studenty ostravských středních škol, ale i v rámci celého kraje, vysoce oceňovali jak posluchači, tak i pedagogové a ředitelé škol. Několikrát doprovázel studenty do Muzea Auschwitz-Birkenau, kde jim působivě a citlivě předával svědectví o svém pobytu v ghettu a koncentračních táborech, ale i o holocaustu a zločinech proti lidskosti.

Luděk Eliáš byl aktivním členem Oblastního výboru ČSBS gen. Mikuláše Končického Ostrava a výboru Základní organizace v Porubě, byl opravdovým bojovníkem za svobodu.

Za svou činnost a zásluhy v šíření idejí národního odboje byl oceněn Čestným uznáním OV ČSBS Ostrava, Pamětními medailemi ÚV ČSBS II. a I. stupně, Pamětní medailí Za věrnost. Získal cenu Jaroslava Šavrdy, rotariánské ocenění Paul Harris Fellow a v roce 2010 titul ostravský Senior roku. K 28. říjnu 2017 obdržel cenu Osobnost města Slaného za přínos v oblasti občanské společnosti a 13. prosince 2017 byl za svou celoživotní práci a významný přínos pro město Ostravu jmenován Čestným občanem Ostravy. V letošním roce byl 15. května jako vůbec první oceněn titulem Osobnost Moravskoslezského kraje.

„Odešla významná osobnost ostravského kulturního života. Bylo mi ctí, že jsem se mohl s Luďkem Eliášem několikrát setkat. Velice jsem oceňoval, jak se dokázal s hlubokou lidskou moudrostí a celoživotním optimismem vypořádat se všemi útrapami, kterými si prošel, včetně pobytu v koncentračních táborech. Až prakticky do svých posledních dnů pořádal přednášky o holocaustu a rizicích totalit na školách a dalších institucích.  Hovořil vždy poutavě, s nadhledem, nadčasově a bez osobní nenávisti za utrpěné křivdy. Moc si vážím toho, že jsem mu mohl z rozhodnutí zastupitelstva města v prosinci loňského roku předat naše nejvyšší ocenění, a to titul Čestný občan města Ostravy,“ řekl primátor statutárního města Ostrava Ing. Tomáš Macura, MBA.

OV ČSBS gen. Mikuláše Končického Ostrava

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *