Zapadlo slunce nad Breslau……

24. ledna 2022 jsme se zúčastnili vzpomínkového setkání u příležitosti 77. výročí zavraždění českých vlastenců v Breslau ,dříve slovanské Vratislavi či polské Wroclavi.

Ústřední hřbitov v Brně byl dějištěm pietního setkávání, které připomněla

události roku 1945, kdy pro 735 našich vlastenců, hlavně z Moravy, zapadlo slunce naposledy.(viz kniha: Josef Styx – Zapadlo slunce nad Breslau naposledy)

Po prošetření byla vydána zpráva:

Dne 24. ledna 1945 po evakuaci věznice byla vykonána poprava 40 odsouzenců k smrti, kterou vykonali nacisté. Vězni byli spoutáni po pěti a zastřeleni.

O navrácení ostatku padlých odbojářů se zasloužila paní Irena Berková, které manžel Eduard v motáku nakreslil svůj chrup zničený při nelidských výsleších na gestapu.

Díky mimořádnému úsilí paní Berkové, která se obracela na různé instituce a vlivné osobnosti, se podařilo získat povolení k exhumaci. Za pomoci ministerstva národní obrany, jmenovitě ministra generála Ludvíka Svobody, byly dány k dispozici 4 nákladní automobily, finance zajišťovali příbuzní, konaly se sbírky, přispěl i Zemský národní výbor v Brně. Aktivní pomoc poskytli také vedoucí československé repatriační komise v Katovicích major V. Krátký, z polské strany prokurátor Gajewski, ředitel věznice v Breslau Alfred Limanowski, vedoucí věznice v Klečkově František Klitenik.

Dnes odpočívají v jižním cípu hřbitova, pravidelně 24. ledna se jim dostává  úcty nás žijích potomku. Pravidelně se tohoto setkání účastní dcery popravených Ing. Zdeňka Valouchová roz. Váňová a Marie Abrhamová roz .Kapounková.

Jejich statečné a odvážné činy nebudou nikdy zapomenuty.

V hluboké úctě se skláníme nad hroby popravených hrdinu a věříme ,že náš současný život je vykoupen krví těch, kteří trpěli v koncentračních táborech a věznicích a nedožily se konce války a míru.

Nikdo není zapomenut , nic není zapomenuto !!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *