Osudný den 14.03.1939 v Ostravě

 

 

…Praha stále mlčela, ani českoslovenští četníci v ulicích Ostravy nedokázali vysvětlit co dělají ve městě německá  vojska. Dne 14. března 1939 po 17. hodině vyrazily k Mor. Ostravě ze čtyř směru německé ozbrojené síly.

Motorizované i pěší jednotky překročily hranice u Koblova přes Slezskou Ostravu rychle postupovalo ke kasárnám na Hranečníku, kde snadno odzbrojilo desorientovanou čs. posádku. Druhý proud směřoval od Petřkovic do Přívozu, třetí pak ze Svinova do Mar. Hor a Vítkovic. Čtvrtý směr postupu  vedl od  Polanky, Zábřehu a Vítkovic.

Přední formaci okupační armády tvořila elitní jednotka Leibstandarte SS  Adolf Hitler. V této době byl prezident Emil Hácha na cestě do Berlína, kde jej časně ráno následujícího dne za užití psychického násilí donutili schválit vojenskou okupaci a zřízení Protektorátu Čechy a Morava… Pamětníci vzpomínají, že bylo sychravé počasí a mrholilo.

Dne 14. 03. 2014 se po 17. hodině konala vzpomínková akce k 75. výročí obsazení Ostravy německými vojsky. Před budovou policejního ředitelství Moravskoslezského kraje. Celým programem nás provázel a hlavní projev přednesl br. Jiří Francírek Tohoto pietního aktu se zúčastnili 60 osob z řad členů ČSBS, ČsOL, ale i další občané našeho města. Mezi ty. kteří přišli na tuto akci byla i ses. Boženka Paidarová vdova po četníkovi, který byl umučen za svojí účast v odboji , ale i další co prožili tuto dobu. Vzpomínkovou akci společně připravili MěV ČSBS, ZO ČSBS Ostrava-střed a ČsOL jednota Moravskoslezský kraj se sokoly.

DSC_0506  DSC_0528

DSC_0533 Byl tam

DSC_0531 DSC_0513DSC_0535 DSC_0484

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *