Odhalení pamětního místa v sídle památkového ústavu

Slavnostní otevření pamětního místa a uctění obětí nacistické perzekuce se 17.listopadu 2015 konalo v rekonstruovaném sídle ostravského pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ) v ulici Odboje v Moravské Ostravě. Přítomni byli představitelé města v čele s primátorem panem Ing. Tomášem Macurou MBA,který ve svém projevu připomněl hrdinské činy odbojářů, vlastenců a mnoha dalších hrdinů.
„V průběhu 2. světové války sloužila budova jako úřadovna německé státní policie (gestapa). Při příležitosti státního svátku jsme představili nově upravené pietní místo jehož součástí je nově i deska se jmény obětí perzekuce, a také audiovizuální zařízení, které připomene životní osudy některých z nich,“ uvedla koordinační, projektová a programová pracovnice NPÚ Mgr. Petra Batková s tím, že zájemci mohli využít také komentované prohlídky budovy a výstavy k realizované obnově budovy.
K tomuto tématu připravil Mgr. Radomír Seďa zaměstnanec vítkovického archívu prezentaci s výkladem o činnosti ostravského gestapa a osudech lidí, kteří touto budovou prošli.
Zájem byl velký a lidé poděkovali za takto připravenou prezentaci.
Této akce byla přítomna i paní Jarmila Foralová, která byla vyslýchana v této budově, dokonce přítomným ukázala dveře kudy byla předvedena .
I ona nás, mladou generaci seznámila s dobou, kterou tehdy prožívala.
Za Český svaz bojovníků za svobodu byli přítomni členové výboru společně s ostatními členy této organizace. Kytici položili br. Francírek ,br. Ryška
Čest jejich památce

DSC_1107 DSC_1109 DSC_1111 DSC_1114 DSC_1115

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *