Novoroční výstup na haldu EMA

Co na Nový rok, to po celý rok. Výstupu na haldu EMA, jako přivítání nového roku.

Halda EMA leží ve Slezské Ostravě na pravém břehu řeky Ostravice. Podle dostupných informací byla založena v roce 1920. Hlušina se sypala na haldu z okolních dolů. Dosáhla několika miliónů tun na rozloze 82 hektarů.

Halda stále pracuje. Uvnitř dál hoří a podle odborníků teplota na některých místech dosahuje až 1500 stupňů celsia. Z některých míst haldy stále uniká oxid siřičitý a další výpary z hoření.

Vyskytuje se zde také stepní fauna. Na severní straně je hustý les, jižní strana (která stále prohořívá) je zatím holá a panuje na ní subtropické klima, kde se ani v zimních měsících nevyskytuje sníh, ale roste zde celoročně tráva.

Cesty na haldu EMA vedou z několika směrů. Nejkratší je výstup od ZOO Ostrava. Jde se nejprve podle zelených značek a pak po značce žluté.

V úterý 1. ledna 2019 bylo vcelku pěkné počasí. Vlivem oteplení byly pěšiny a cestičky velmi blátivé, kluzké a dobrodružné. Na vrcholu haldy EMA bylo trochu větrno. Pohledy byly mírně zahalené oparem.

Na vrchol haldy Ema vystoupalo 10 našich členu, kteří si popřáli všechno nejlepší v roce 2019.V tento den si také připomněli narození našeho zesnulého předsedy br. Mikuláše Končického, který by se tento den dožil 94 let.

Děkujeme všem, kteří svojí účastí tuto akci podpořili.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *