Motto:
“ Nejkrásnější bránit v čele armády svou vlast.
Se zbraní v ruce přivtělit republice, nač měla právo.“
Armádní generál Josef Šnejdárek
V sobotu 22. ledna 2022 se konal již IX. ročník Zimního legiomarše, který se pořádá v místech bojů 35. pěšího pluku italských legií u města Bystřice nad Olší na hoře Polední, kde se nachází památník, věnovaný vrchnímu veliteli československých vojsk na Těšínsku – armádnímu generálu Josefu Šnejdárkovi. Poprvé se akce uskutečnila v roce 2013.
Ihned po vzniku naší republiky se rozhořel mezi Československem a Polskem spor o území Těšínského Slezska. Těšínské knížectví bylo ve svazku s Českými zeměmi již od roku 1327, kdy jej poprvé připojil český král Jan Lucemburský.
V roce 1918 na Těšínsku vznikla Rada polského státu. Polsko bylo uznáno státem na začátku roku 1919. Rada argumentovala výsledky sčítání lidu z dob Rakouska-Uherska, kde byli všichni obyvatelé mluvicí slezskými nářečími automaticky označováni za Poláky. Na její popud bylo území obsazeno polskými vojsky a 2. listopadu 1918 prozatímně rozděleno na dvě části.
Vzhledem k absenci armády, musela mladá Československá republika toto nevýhodné rozdělení prozatímně přijmout a vlastní území nechat pod cizí správou. Konečné rozhodnutí mělo být ponecháno na mezinárodní komisi.
V lednu 1919 vyvrcholily polské snahy pokusem zavést na Těšínském Slezsku odvody do polské armády a vyhlášení voleb do polského Sejmu, plánovaných na 25. leden 1919, které byly v rozporu s úmluvami. Z tohoto důvodu vydalo Ministerstvo obrany ČSR rozkaz k vojenskému obsazení Těšínska. Velitelem operace byl pověřen pplk. Josef Šnejdárek.
Akce byla zahájena 23. ledna 1919 útokem od Ostravy kolem košické dráhy na Bohumín a Karvinou. 27. Ledna 1919 bylo obsazeno hlavní
knížecí město – Těšín a polské jednotky ustoupily za Vislu. Nejtvrdší boje s polskou armádou sváděla střední skupina československého vojska u Kisielowa před Skoczowem. Poláci byli zatlačeni útočícími Čechoslováky ke Skoczowu, kde svůj ústup zastavili. Celá operace byla ukončena 31. ledna 1919. O dalším osudu Těšínska měla rozhodnout
až plebiscitní komise.
V roce 2015 byly pod Mohylou české státnosti vloženy prstě z míst bojů československých legií v zahraničí.
Letošnímu pietnímu aktu bylo přítomno cca 100 vlastenců ze všech koutu naší republiky. Projev k tomuto výročí měl br. Adamus z Klubu vojenské historie Ostrava. I přes mrazivé počasí se akce vydařila a již nyní se těšíme na další ročník tradičního setkání na hoře Polední.