Helfštýnská šlápota 2023

Tradiční novoroční výšlap na hrad Helfštýn, pořádaný Klubem českých turistů spolu s hradní správou již od roku 1983 bez přerušení, se konal opět první lednovou sobotu. Ta letošní vyšla na 7. ledna a měla opravdu štěstí na vymodlené počasí.  Však to také bylo vidět na rekordní účasti 5 265 návštěvníků, čímž byl pokořen dosavadní rekord z roku 2020 o 548 osob.

 Sešli se tu klasičtí turisté, rodiny s malými dětmi, majitelé a milovníci různých psích plemen, členové spolků a klubů – často v historických uniformách -zejména zástupci Československé obce legionářské z Přerova, Ostravy, Opavy, Kroměříže, Brna a Břeclavi, členové Českého svazu bojovníků za svobodu z Ostravy, skauti z Lipenské dvojky a spousta seniorů. Nechyběli ani představitelé období středověku v dobových kostýmech a s praporci. A tak se již poněkolikáté s lahví sektu připojujeme k této velké „rodině“ i my.

Lákadlem pro všechny byla tradičně nejen Husitská věž, z níž byly krásné, prosluněné výhledy do okolí, ale hlavně zachráněné torzo renesančního paláce, jehož rekonstrukce probíhala v letech 2017-2020. Majestátní Hrad Helfštýn patří k nejrozsáhlejším hradním komplexům ve střední Evropě a tvoří významnou dominantu Moravské brány. Se svými šesti branami a řadou věží právem náleží mezi kulturní památky našeho státu. Byl založen ve 14. století loupeživým rytířem Fridušem z Linavy a mezi jeho významné majitelé patří pánové z Kravař, Vok ze Sovince, Vilém z Pernštejna, Petr Vok z Rožmitálu nebo Bruntálští z Vrbna.  

Novoroční výšlap 2023 byl úspěšný, ať stejně úspěšný bude i v lednu 2024!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *