78.výročí Obsazení Ostravy

…Praha stále mlčela, ani českoslovenští četníci v ulicích Ostravy nedokázali vysvětlit co dělají ve městě německá vojska. Dne 14. března 1939 po 17. hodině vyrazily k Mor. Ostravě ze čtyř směru německé ozbrojené síly.

Motorizované i pěší jednotky překročily hranice u Koblova přes Slezskou Ostravu rychle postupovalo ke kasárnám na Hranečníku, kde snadno odzbrojilo desorientovanou čs. posádku. Druhý proud směřoval od Petřkovic do Přívozu, třetí pak ze Svinova do Mar. Hor a Vítkovic. Čtvrtý směr postupu vedl od Polanky, Zábřehu a Vítkovic.

Přední formaci okupační armády tvořila elitní jednotka Leibstandarte SS Adolf Hitler. V této době byl prezident Emil Hácha na cestě do Berlína, kde jej časně ráno následujícího dne za užití psychického násilí donutili schválit vojenskou okupaci a zřízení Protektorátu Čechy a Morava… Pamětníci vzpomínají, že bylo sychravé počasí a mrholilo.

Dne 14. 03. 2017 se v 16. hodině konala vzpomínková akce k 78. výročí obsazení Ostravy německými vojsky. Před budovou policejního ředitelství Moravskoslezského kraje. Celým programem nás provázel a hlavní projev přednesl br. Jiří Francírek Tohoto pietního aktu se zúčastnili 60 osob z řad členů ČSBS, ČsOL, ale i další občané našeho města. M Vzpomínkovou akci společně připravili OV ČSBS, OO ČSBS Ostrava-střed a ČsOL jednota Opava se DSC_1935DSC_1891DSC_1895DSC_1888sokoly.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *