103.výročí Bitvy u Zborova

U Zborova poprvé od bitvy na Bílé Hoře,po takřka 300 letech bojovalo samostatné české vojsko, dobrovolníci čs. stř. brigády o síle asi 3500 mužu složené z pluku ,, Mistra Jana Husa“, ,,Jiřího z Poděbrad“ a ,,Jana Žižky z Trocnova“, pod svými prapory jako celek za svobodu své budoucí samostatné vlasti proti Habsburské říši.O průběhu bitvy u Zborova bylo napsáno mnoho článku a pojednání. V roce 103.výročí památné bitvy u Zborova, si připomeneme zejména slova přímého účastníka boju velitele Vojtěcha Borise Luži, tak jak to viděl s odstupem času v roce 1937:,, Bitva u Zborova získala nám vojákům velkou úctu a přízeň nejen v ruských vojenských kruzích, nýbrž i v široké ruské veřejnosti.Ukázali jsme se jednotkou vysokých morálních i bojových kvalit, jakých bohužel v té době k naší velké lítosti už ruská armáda neměla.Zborov zůstane nám vždy symbolem pevné , vůle ,odhodlanosti, junáckého ducha a obětavosti našich ruských légií.“

V této bitvě se také proslavili další osobnosti naší vlasti např. Ludvík Svoboda, Jan Syrový ,Josef Medek a další, kteří stáli na obranu naší vlasti v roce 1938.
U této příležitosti se sešli zástupci OV ČSBS Ostrava, ČsOL Jednota Ostrava 1, ČsOL Jednota Ostrava2, zástupci Sokola,kteří stáli čestnou stráž a další spolupracující organizace,aby uctili památku hrdinům od Zborova.
Děkujeme všem, kteří nás svojí účastí podpořili


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *